21Mai
t-s-41

ISTORIA ORAŞULUI NOSTRU, SIBIU!

UN MARE SIBIAN, TRUDE SCHULLERUS

IMG_20140712_170649

în această casă de pe strada Pompeiu Onofreiu nr. 1 a locuit la Sibiu Trude Schullerus.

Agniţeancă ca și loc de naștere, Trude Schullerus (născută în 1889) este fiica lui Adolf Schullerus (despre acest mare sibian am scris aici). Ajunge la Sibiu încă de mic copil şi urmează cursurile școlii germane din oraș, adică a actualului Colegiu Național Samuel von Brukenthal (despre care am scris aici).

t-s-4

Studiază artele la München (la Academia de Arte Frumoase), de unde revine la Sibiu în 1914 şi apoi la Leipzig de unde revin înapoi în 1924. Perioada care urmează, este una a peisagisticii. Lucrările sale le prezintă într-o expoziție realizată la vârsta de 33 de ani în 1922. Aceasta nu a fost prima, ea realizând o altă expoziție şi în 1918. Ea a fost permanent susținută de familia sa în a-și urma talentul artistic.

t-s-1

În 1933 organizează la Orlat un program de studiu al picturii şi culorilor, alături de alți artiști locali precum Ernestine Konnerth-Kroner, Grete Csaki-Copony, Richard Boege sau Oskar Gawell. În urma acestui program ei propun o nouă teorie a culorii. Între 1942-1944 participa ca unul dintre artiștii expoziției „Artiști germani din România” expoziție itinerantă prin întreg statul german.

62656997308820721787177-294753-700_700

Continuă în același stil, lejer impresionist, până la finalul vieții sale. A făcut față inclusiv presiunilor comuniste. Este unul dintre cei mai pricepuți pictori dedicați Sibiului şi a împrejurimilor acestuia. A fost coordonator al Departamentului de Artă Populară a Asociației „Sebastian Hann”. În perioada comunistă este membru al Asociației Artiștilor Plastici din România.

099_001

carte poştală realizată de artistă în perioada interbelică

În 1971 i se organizează o expoziție retrospectivă la Sibiu. Moare în orașul nostru în 1981 şi este înmormântată în cimitirul municipal.

Sibiu - 21

biserica sfantul Johann din Sibiu desen realizat în 1938

surse: siebenburgen.de, digital-library.ulbsibiu.ro, delcampe.net,

Distribuie articolul:

Un comentariu

Lasa un comentariu

Adresa de email nu va fi publicata. Campuri obligatorii *

*