12Feb

SIBIU – 1968 – ORGA MIRACULOASA

Am gasit o postare de epoca pe rezistentaurbana. Mergand din link in link, iata am dat si peste un excelent reportaj – document despre Sibiu. Franz Xavier Dressier, canta la orga din Catedrala Evanghelica din orasul nostru. Canta Bach.

Este interesant sa revezi imagini de acum 42 de ani ale bisericii noastre gotice.

Vizionare placuta

click pe poza pentru film

Distribuie articolul:

13 comentarii

 1. Asta e mai mult decat tare…e o adevarata arta sa stii sa performezi la o asemenea orga….sincronizarea aia perfecta intre maini si picioare…pianistii din ziua de azi nu ar reusi asa de usor sa faca asta…
  In plus, numai Bach sau Vivaldi are prestanta si relevanta la o asemenea orga…
  Fantasic..:D

 2. FELICITARI DOMNULE POP !
  Toate filmuletele sunt extraordinar de interesante.
  Refritor la filmuletul postat de dvs. pot spune ca, mult mai „MIRACULOS” este domnia sa Franz Xavier Dressier.

 3. pt Alina Furtuna

  intradevar iti trebuie mult talent si munca ca sa poti canta la un asemenea instrument. Sa nu dam totusi in patima nostalgiei, sunt multi organisti, nu pianisti (nici un pianis nu este si nu a fost vreodata organist) foarte talentati si in prezent. Te invit in Sibiu unde in mod regulat au loc concerte de orga.

  PS: Vivaldi nu s-a cantat si nu se canta la orga.

 4. Btw…am asistat la un concert la care s-a cantat Vivaldi la orga;) la conservatorul din Bucuresti. Din pacate, nu am dovada filmata:(

 5. Sa fim consecventi. In PNL nu au ce cauta BARONII si fostii securisti. Hai sa facem front comun: Sa-l inlaturam pe Morega, aici si acum, in timpul cel mai scurt posibil, definitiv si irevocabil. El deja are adeziunea data la PRM. Ce mai asteptam?
  Antonescu confirma: LA BRASOV A FOST VOT anti-ORBAN, nu pro-morega!?!?
  Invitat luni seara în studiourile Realităţii TV, preşedintele PNL, Crin Antonescu a recunoscut public ruptura intervenită în ultima perioadă între el şi prim-vicepreşedintele partidului, declarând că “e posibil ca Orban să nu mai rămână în echipa mea, pentru că între noi este o divergenţă în acest moment“. Aşadar, avem încă o dovadă că, în data de 30 ianuarie a.c., la Poiana Braşov, membrii Biroului Politic Central nu au votat în favoarea lui Dan Ilie Morega, ci împotriva lui Ludovic Orban.

  Altfel spus, nu contează cât de comunist eşti, contează cine propune să fii demis

 6. pt Cocosatul

  raman in continuare foarte dezamagit de cum au votat unii sau cum s-au eschivat unii din BPC. nu te joci cu soarta unui partid sau a unor membrii pentru a iti satisface propriati pofta de razbunare pe un colaborator de al tau.

  in rest muie Morega….

 7. Frumos blog reiterand un moment gradndios din Sibiu.
  Felicitari !
  http://predescudf.blogspot.com/2010/02/despre-orga-cea-mare-din-sibiu.html

 8. Georg Schoenpflug von Gambsenberg

  CORRIGENDA

  DRESSLER, nu DRESSIER…se mai intampla si in cele mai bune case..
  @cibiniensis poate sa confirme..era ULTRACELEBRU…dar in 20 de ani s-a uitat…
  Aproape fiecare sambata dadea concerte in Catedrala Evanghelica.
  NU este CETATEAN de ONOARE al ORASULUI…de altfel, mai bine..o parte din aia sunt de trecut pe partea cealalta a drumului cand ii vezi, precum celebra inutilitate Andrei Marga, rectorul din Cluj.
  De morti numai bine..
  Georg Schoenpflug von Gambsenberg
  Georg schoenpflug von

 9. Georg Schoenpflug von Gambsenberg

  CORRIGENDA

  DRESSLER, nu DRESSIER…se mai intampla si in cele mai bune case..
  @cibiniensis poate sa confirme..era ULTRACELEBRU…dar in 20 de ani s-a uitat…
  Aproape fiecare sambata dadea concerte in Catedrala Evanghelica.
  NU este CETATEAN de ONOARE al ORASULUI…de altfel, mai bine..o parte din aia sunt de trecut pe partea cealalta a drumului cand ii vezi, precum celebra inutilitate Andrei Marga, rectorul pe viata din Cluj.
  De morti numai bine..
  Georg Schoenpflug von Gambsenberg

 10. Pentru cei care ar putea fi interesati de cine a fost Franz Xavier Dressler. S-a născut la 19 noiembrie 1898 în Cehoslovacia. A absolvit Academia de muzica. A fost arestat la 16 august 1952 şi condamnat administrativ la 48 de luni pentru ca „a fost în Grupul Etnic German ca referent de muzică”. A executat pedeapsa în închisorile Dudu, Rahova, Giurgiu, Piteşti. A fost eliberat la 5 iulie 1954. Informaţii din fişele matricole penale din Arhiva Administratiei Nationale a Penitenciarelor.

 11. Am vazut filmul cu maestrul Dressler si mi-am adus aminte de vremea cint am avut placereaCam acum DE A CINTA CU DINSUL IN ACEA BISERICA!!!E drept au cam trcut anii!! 45

 12. pt Ioan Pauna

  am scris un articol intreg despre acest mare sibian, aici – http://www.razvanpop.ro/2010/08/26/franz-xaver-dressler-10-mari-sibieni/

Lasa un comentariu

Adresa de email nu va fi publicata. Campuri obligatorii *

*