27Apr

LICENTIAT IN SIBIU

In fiecare duminica voi dedica aceasta pagina Sibiului si istoriei sale. Este important sa ne cunoastem orasul si oamenii ce l-au cladit.

BISERICA URSULINELOR

Biserica pe care sibienii o cunosc sub numele de Biserica Ursulinelor, este poate cea mai veche biserica existenta in orasul nostru.

Ea isi trage numele de la ordinul calugaritelor ursuline, care la inceputul secolului al XVIII-lea preiau administrarea lacasului. Numai ca, biserca a fost construita trei secole mai devreme de calugarii dominicani. Acestia vin in cetatea noastra la mijlocul secolului al XV-lea. Ordinul monahal al dominicanilor era in acel moment unul dintre cele mai importante mijloace de dezvoltare a Bisericii Catolice. El era in acel moment principalul mijloc prin care catolicismul inainta in spatiul est-european, inclusiv in spatiul pagan din zona ruseasca. Am putea considera prezenta lor in orasul nostru ca o intentie de a-si crea una dintre bazele de unde, mai apoi, sa poata intreprinde misiuni de crestinare spre Est. Domincanii isi construiesc manastirea in imediata apropiere a zidurilor cetatii (le putem localiza manastirea pe locul actualei Pieta a Garii, mai precis pe locul autogarii Transmixt).

Era un loc foarte important pentru comunitatea sibiana; calugarii dominicani, alaturi de cei franciscani (care isi construisera si ei o manastire in Sibiu, dar cu doua secole mai devreme), aveau un rol cheie in viata religioasa si culturala a cetatii.

Dominicanii organizasera un lazaret (spital) pentru leprosi in incinta manastirii lor. Biserica din cetate era de asemenea, construita de ei cu scopul de a intretine o legatura cat mai puternica cu comunitatea locala.

Reforma va aduce cu sine un soc veritabil in viata religioasa-sociala a Transilvaniei. Sibiul a fost unul dintre importantele centre ale miscarii Refomate. Aceasta va acapara toate bisericile si bunurile Bisericii Catolice din cetate, alungand toate ordinele monahale. Dominicanii au fost alungati in 1543. Biserica sufera modificari importante prin stergerea picturilor murale existente. Din acel moment biserica a devenit un lacas de cult pentru miscarea evanghelica. Manastirea va fi parasita si cu timpul demolata deoarece devenise o buna pozitie pentru asediatorii cetatii.

In anul 1733 Biserica Ursulinelor revine catolicilor prin sosirea a catorva calugarite, ale Sfintei Ursula, de la Bratislava. Acestea vor infiinta in oras o noua manastire, sustinute fiind de Casa Imperiala de Habsburg. Cladirea manastirii este actualul Colegiul National Pedagogic „Andrei Saguna” (Liceul Pedagogic). Calugaritele au modificat fatada si structura bisericii. Din goticul initial nu mai raman decat contrafortii exteriori si corul (altarul). Interiorul, nava centrala si capela laterala (dedicata miracolului din Lourdes) apartineau deja stilului baroc.

Din 1992 Biserica Ursulinelor devine centrul confesional al ritului Greco-Catolic, refondat dupa caderea comunismului. Si astazi, Greco – Catolicii isi celebreaza sarbatorile in aceasta biserica care a redevenit, astfel, unul dintre importantele centre ale vietii religioase din orasul nostru.

Exista multe legende legate de aceasta biserica. In primul rand, se vorbeste despre tunelurile care ar duce pana sub Gara si chiar mai departe, creand un adevarat labirint in dedesubturile maruntaiele orasului. O mai atenta si serioasa privire ne arata ca, de fapt, tunelul nu este decat cripta manastirii. Aici sunt inmormantate calugaritele ursuline.

Mircea, bunicul meu, imi povestise despre ghiuleaua din Biserica Ursulinelor. Este una dintre frumoasele legende ale cetatii noastre. El imi spunea ca proiectilul, vizibil si astazi la baza superioara a unuia dintre contrafortii bisericii, a fost tras de un tun otoman, cu prilejul unuia dintre asediile pe care Sibiul le-a suportat in secolele 15-16. Iata dovada vie a istoriei bogate a cetatii noastre. Probabil, ca proiectilul nu provine de la asediile repetate ale otomanilor dar, poate fi considerat ca o urma a unuia dintre asediile cetatii (sa fie oare asediul principelui Racozy?).

Pentru mai multe informatii, va invit sa studiati lucrarea profesorilor Marc van Wijnkoop Luthi si Paul Brusanowski, Crestinismul in Sibiu, lucrarea editata de editura Hora, Sibiu, 2002.

Cititi interesantele povesti ale Sibiului pe www.hidden-city.eu

Distribuie articolul:

4 comentarii

 1. Georg Schoenpflug von Gambsenberg

  NU este cea mai veche Biserica din Cibinium/Hermannstadt/Nagy-Szeben/Sibiu…
  Avem Biserica Azilului data pe perete candva citita…1229…
  Avem fosta Biserica a Valonilor (Latini) St. Jacobus, devenita Capela St. Jacobus..acum integrata in Piata Huet Nr. 18..de la 1839 devenita locuinta clopotarului…data citita pe zid ..pe vremuri…1160…
  Dominicanii au venit in Cibinium pe la 1224…Theodoricus, fostul lor Abate devine Episop de Milkovia in Cumania…document de la 1229…isi pastreaza functia de Abate al Dominicanilor… 1229 era deja de 5 abate al Dominicanilor…
  Manastirea lor a fost in actuala Piata Garii unde este Capela Crucii..Aici sculpteaza Petrus Lantregen crucifixul acela imens in 1417…
  La 1470 primesc dreptul din partea Orasului Cibinium/Hermannstadt sa se mute si sa-si construiasca Manastire intra Muros…
  Manastirile fiind exempte..deci direct sub Vatican…nu aveau nimic cu Orasul..si nu aveau dreptul de obicei sa se stabileasca intra muros…
  Dar aici erau la fapta Turcile-Tiptile´care tot atacau orasul…..si Ordinul Predicatorilor sau Domini Canes (cainii lui Dumnezeu)..nu putea ramane afara…

 2. Georg Schoenpflug von Gambsenberg

  Aici am dat numai Bisericile care mai sunt…Si Catedrala Evanghelica…Biserica Sta Maria..e mult mai veche decat Manastirea Dominicana de pe Ulita Sarii/Str. Garii intre intersectia cu Str.Sarii/Constitutiei si Furca (Piata unde curg A. Iancu si Magheru/Sporer de la Ursuline (a nu se confunda cu Strada Sarii/Constitutiei…cele daramate…Biserica Praepositurae St. Ladislaus, apoi Capela St. Ladislaus..la intrarea in Curtea Liceului Brukenthal, daramata la 1898 impreuna cu Turnul Preotilor de langa… 1898-2000 mereu confundata cu Capela St. Jacobus Major (fosta Biserica) apoi Manastirea Sta. Elisabetha, Manastirea Minorita…..daramate…

 3. Georg Schoenpflug von Gambsenberg

  Lazaretul pentru leprosi era extra muros..la fosta lor Manastire abandonata..Apoi Lazaret in sec. XVIII, deci dupa daramarea Manastirii Dominicane de la Gara, chiar catre intrarea in Gusterita..de aici numele Cartierului Lazaret (Balanta/Hess)

 4. pt Georg Schoenpflug von Gambsenberg

  se stie ca Biserica Ursulinelor nu este cea mai veche. Am si adaugat termenul „poate”. Biserica dominicanilor nu a fost neaparat exact in pozitia in care acum este asezata Capela Crucii dar este adevarat ca a fost construita in aceasta zona.

Lasa un comentariu

Adresa de email nu va fi publicata. Campuri obligatorii *

*